Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Majstrštyk chovatelů plazů v pražské zoo
Majstrštyk chovatelů plazů v pražské zoo
Středa, 25. červen 2014 10:43
Majstrštyk chovatelů plazů v pražské zo

Pražské zoologické zahradě se podařil opravdový majstrštyk. Týmu Petra Veleckého, který má na starosti chov plazů, se totiž podařil světový prvoodchov trnotepa v zoologických zahradách. A dalším úspěchem je také odchov agamky písečné, který dává naději na udržení unikátního chovu v Praze. Za oběma úspěchy stojí mnoho hodin poctivé práce a studia života těchto vzácných tvorů. Dosažené prvenství i úspěch u agamek ale chovatelskému týmu všechno vynahrazují.


Ilustrační fotoTrnotep mezopotámský je malý zavalitý ještěr s kulatou hlavičkou a má ocas, který je pokrytý špičatými šupinami. Je to odvážný bojovník, žádný souboj mu není cizí. Jeho původní domovinou je Irán a Írák. Miluje vysokou teplotu a sluní se i tehdy, když sluníčko rozpálí jeho okolí na více než 50°C. A právě jeho mláďata odchovala pražská zoo jako vůbec první zoo na světě. Je to zkrátka neuvěřitelný úspěch, který se zdaleka nezadaří každému chovateli, byť i velmi zkušenému.


„12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová. Mláďata jsou umístěna v zázemí, váží 11 gramů a měří necelých 10 centimetrů. Jejich rodiče – samec Adnan a samice Sára – jsou k vidění v teráriu Kattakum v Pavilonu kočkovitých šelem.“ uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha.


Dalším velkým úspěchem na poli chovu plazů je odchov mláďat vzácných agamek písečných. Jejich pravlastí jsou duny středoasijských pouští. „Agamky mají vysoké nároky – vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí. Navíc se dožívají jen tří let, přičemž rozmnožovat se mohou dva roky,“ vysvětluje Petr Velenský. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální.“


Ilustrační fotoPro úspěšný odchov agamek písečných bylo potřeba vytvořit v zázemí zvláštní dunu písku a pečlivě hlídali jejich harmonogram krmení tak, aby udrželi jejich aktivitu. „Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata,“ uvádí Velenský. „Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let,“ upřesnil problematiku odchovu agemek Petr Velecký.


Foto a logo: zoopraha.cz

pchj



Majstrštyk chovatelů plazů v pražské zoo